Много хора смятат, че само децата могат да носят брекети, но това съвсем не е така. Красивата и здрава усмивка е съществен фактор, оказващ влияние върху всички аспекти от живота на хората, и затова се нуждае от специални грижи и поддръжка.
Поставянето на брекети далеч не е само естетическа процедура. Чрез навременното отстраняване на несъвършенствата при подредбата на зъбите, мога да се предотвратят редица проблеми, застрашаващи здравословното състояние на целия организъм.
- Какво представляват брекетите
- Защо се поставят брекети
- Колко време се носят брекетите
- Как се отстраняват поставените брекети
Какво представляват брекетите
Брекетите са малки метални пластини, които се поставят върху повърхността на всеки зъб, посредством фотополимерно лепило.
Целта е зъбите да бъдат наместени в желаната позиция, чрез упражняване на постоянен лек натиск върху тях. Лечението с брекети се провежда и следи от дентален специалист – ортодонт.
Брекетите могат да бъдат външни (вестибуларни) и вътрешни (лингвални). Според материала, от който са изработени, биват метални, естетични и полуестетични.
Защо се поставят брекети
Поставянето на брекети се извършва с цел да се коригират различни стоматологични дефекти, като:
- изкривени зъби;
- неправилно разположени горни спрямо долни зъби;
- затруднения на дъвкателната функция;
- разстояние между зъбите;
- струпване на предни зъби;
- неправилно поникнал зъб;
- недоразвита долна челюст;
- недоразвита горна челюст;
- открита форма на захапка;
- дълбока форма на захапка;
- кръстосана захапка и др.
Тези несъвършенства могат да доведат до множество усложнения, като отдръпване на венците, абразия и кариеси по зъбите, кисти, абсцеси, разклащането и дори загубата на зъби.
Колко време се носят брекети
Възможно е лечението с брекети да отнеме доста дълъг период от време. Лекуващият ортодонт може да посочи приблизителен срок за въздействие, спрямо различните случаи и индивидуалните потребности на пациентите, като продължителността на носене обикновено е от 1 до 3 години. Процесът се наблюдава и регулира в дентален кабинет. Брекетите се отстраняват, когато специалистът прецени, че са достигнати желаните резултати.
Как се отстраняват поставените брекети
Свалянето на брекетите се извършва от ортодонта, с помощта на специален инструмент. След отлепянето, местата, където е било фотополимерното лепило, се почистват, полират и флуоризират.
Отстраняването на брекетите не е последната стъпка от лечебния процес. За запазване на постигнатият ефект, зъбите трябва да бъдат допълнително укрепени. Това се извършва с поставянето на ретенционен апарат, наричан още ритейнър. Има различни видове ритейнъри, най-подходящият от тях ще бъде препоръчан от лекуващият специалист, съобразно нуждите на пациента.
Д-р Александър Георгиев е завършил дентална медицина, тясно специализиран в областта на оралната хирургия. Има интереси в областта на хирургията, имплантологията и естетичната медицина.