Ако ви предстои поставяне на брекети или вече носите такива, трябва да знаете, че за да постигнете успешни резултати, е необходимо да полагате специални грижи за тях. Начина, по който се храните, е едно от нещата, на което трябва да обръщате повече внимание.
Брекетите са класически метод за поддържане на сияйна и подредена усмивка. Основната им задача е коригирането на различни дентални несъвършенства, които освен естетически недостатък, са и предпоставка за множество здравословни проблеми. Такива са: изкривени зъби, неправилно разположение на горни и долни зъби, неправилно поникнал зъб, проблеми с дъвченето и захапката, струпване на предни зъби и др. Последиците могат да бъдат натрупване на зъбна плака, отдръпване на венците, образуване на кисти, абсцеси, абразия и кариеси, разклащане и дори загуба на зъби.
Ролята на брекетите е да упражняват лек натиск, чрез който зъбите постепенно да заемат правилна позиция. Класическите брекети представляват малки метални пластини, които се залепят върху повърхността на всеки зъб с помощта на фотополимерно лепило. Модерните прозрачни брекети се изработват от прозрачен материал. Лечението с брекети изисква време и понякога терапията може да продължи от 1 до 3 години.
Хранене с брекети
Кои храни и напитки да избягваме?
Понякога се случва части от храната да полепнат по брекетите и затова е препоръчително да почиствате зъбите си след всяко хранене. Остатъците от храна могат да причинят натрупване на зъбна плака, кариеси и възпаление на венците.
Остатъци остават след консумацията на:
- спанак
- зелени салати
- магданоз
- зеле
- месо и други.
Някои по-твърди храни могат да увредят брекетите и дори да ги отлепят.
Избягвайте да консумирате следните храни:
- дъвчащи, желирани или твърди захарни бонбони
- халва, локум
- ядки
- солети
- пуканки, чипсове, снаксове
- твърди бисквити
- сухари, препечен хляб
- твърди колбаси и месо с кости.
Избягвайте да консумирате следните напитки:
- подсладени и газирани напитки
- напитки, които могат да оцветят брекетите. Това се отнася най-вече за керамичните брекети
- топли и студени храни и напитки, консумирани непосредствено едни след други, могат да причинят отлепване на брекетите.
С какво да се храним?
Супите и кремсупите са подходяща храна при терапията с брекети. Ако ястието не е в кремообразен вид, то съставките в него трябва да бъдат добре наситнени.
Подходящи за консумация са варени зеленчуци, меки плодове и тестени изделия.
Може да се храните и с ориз, но имайте в предвид, че части от по-твърдите зрънца могат да се закрепят между дъгите или брекетите.
Преди да хапнете твърди плодове и зеленчуци, като ябълки, круши, краставици, цвекло или моркови, трябва да ги нарежете на ситно, а не да ги отхапвате цели.
Препоръчително е да приемате цитрусовите плодове под формата на смутита и фрешове, тъй като техните ципи могат да се закачат по брекетите.
Любимите си ядки, като орехи, бадеми и лешници, може да добавяте смлени в салати, кремове и каши.
Д-р Александър Георгиев е завършил дентална медицина, тясно специализиран в областта на оралната хирургия. Има интереси в областта на хирургията, имплантологията и естетичната медицина.