Венците представляват част от зъбодържащия апарат на устата (пародонт). Основната им функция е структурна, но също и естетична, тъй като те участват във формирането на линията на усмивката и изграждат т.нар. червена естетика. Тяхното здраве играе съществена роля за стабилността на зъбите, зъбните възстановявания, имплантите, както и за естетичният им вид.

Възпалени венци | IG Dental

Здравите венци при възрастни са с бледорозов цвят, плътно прикрепени към зъбите, с повърхност тип “портокалова кора”, с липса на подуване и без болка или кървене при миене.

Най-често срещаните проблеми с венците са свързани с:

  • Кървене
  • Подуване
  • Възпаление

Възпалените венци най-често са признак на гингивит или пародонтит /пародонтоза/. Гингивитът е заболяване, засягащо само венците и с основен причинител зъбната плака. Пародонтитът често започва като гингивит, но със задълбочаване на процеса се засяга целият зъбодържащ апарат. Характеризира се със загуба на кост, която ако не бъде стабилизирана води до подвижност на зъбите и тяхната загуба.

Редовните профилактични прегледи при стоматолог и почистването на зъбен камък помагат за откриването и отстраняването на началните симптоми на възпаление.

Кои са причинителите на възпалението?

Основният етиологичен фактор на възпалението на венците e зъбната плака. Тя е съставена от различни видове бактерии, които предизвикват имунна реакция от страна на венечната тъкан. Нередовното й или неефективно почистване водят до признаци на възпаление, проявяващи се около една седмица след натрупването й.

Други причини за възпаление могат да бъдат:

  • Жена с лош дъхтютюнопушене
  • различни системни заболявания като диабет или СПИН
  • наследственост
  • хормонални промени по време на бременност, менструация, в периода на юношеството
  • употреба на различни медикаменти като орални контрацептиви, фенитоин, блокери на калциевите канали
  • липса на витамин Д
  • в редки случаи кървенето на венците може да се дължи на силен натиск от страна на пациента при миене на зъбите

Вследствие на настъпилото възпаление, венците не могат да изпълняват ефикасно основната си функция на поддържане стабилността на зъбите. При липса на лечение, процесът прогресира и може да доведе до тяхната загуба.

Лечение

В някои случаи отстраняването на плаката и зъбния камък, съчетано с подобряване на орално-хигиенните навици, могат да бъдат достатъчни за овладяване на началните етапи на възпаление. Препоръчителният интервал за профилактичен преглед и професионално почистване от стоматолог е на всеки шест месеца за здрави пациенти и между три и шест месеца за пациенти, страдащи от пародонтално заболяване, в зависимост от неговата тежест.

Подобряването на орално-хигиенните навици се състои в коригиране на техниката на миене при необходимост, употреба на паста за зъби, насочена към конкретното заболяване, и включване на вода за уста за определен период от време. Водата за уста помага за намаляване на микробното число и  възпалението.

В други случаи се налага допълнително повлияване на заболяването. За да осигурим максимални резултати при лечението на пародонталните заболявания сме оборудвали клиника IG Dental с диоден лазер. Чрез лазерната технология успешно се намалява количеството бактерии и помага за спиране прогреса на заболяванията на зъбодържащия апарат.

В по-напредналите стадии на пародонтит лечението може да включва употреба на антибиотик системно или локално, както и хирургична намеса за почистване на дълбоки пародонтални джобове, възстановяване на загубените тъкани и запазване на наличните.

Планът на лечение се изготвя от лекаря по дентална медицина след анализ на всички фактори и е индивидуален за всеки пациент.

Защо почистването на зъбния камък е толкова важна част от лечението на възпалените венци?

Зъбният камък представлява калцифицирана плака, състояща се основно от соли калциев фосфат, разположени между остатъци от бактерии. Той може да бъде разделен на надвенечен (супрагингивален) и подвенечен (субгингивален).  Формирането му се осъществява средно за 10-12 дни, но всеки пациент е различно предразположен към натрупването му. Това зависи от оралната му хигиена, съставът и рН на слюнката, хранителните му и други навици.

Неотстраненият зъбен камък става удобна среда за натрупване на допълнително плака, поради порестата му структура. Новата плака също минерализира и така количеството зъбен камък се увеличава. Голямото количество зъбен камък води до отдръпване на венците.

С увеличаване количеството плака се увеличава и количеството бактерии. Те предизвикват имунен отговор от страна на венечната тъкан и в резултат се развива възпаление, което ако не бъде лекувано, води до загуба на тъкани.

Редовното почистване на зъбен камък помага за отстраняване на основните причинители на заболяването, поддържане на ниско микробно число и контрол на възпалението в устната кухина, както и осигурява условия за ефективното ежедневно почистване на зъбите.

Поради тази причина е необходимо по-често посещение при стоматолог и отстраняването на зъбния камък със съвременни и безболезнени методи.

Натрупан зъбен камък по предните зъби

Може ли липсата на витамин Д да причини кървене и възпаление на венците?

Част от доброто орално здраве е приемът на достатъчно количество витамин Д. Той се произвежда от определени клетки на кожата под действие на УВ лъчите на слънцето или се набавя с храната. Ниските му нива водят до повишен риск от системни заболявания като остеопороза, както и до възпаление на венците и пародонтит.

Витамин Д регулира нивата на калция, като по този начин участва в поддържане на костната плътност. Приемът на достатъчно количество от него намалява риска от загуба на зъби и прогресиране на заболяванията, тъй като той проявява противовъзпалителен и имуномодулиращ ефект, повишава антибактериалната защита на клетките във венечната тъкан и стимулира оздравителните процеси на пародонталните тъкани при хирургична намеса.

Най-добрите източници на витамин Д са храни като:

Чаша соево мляко и разпръснати около нея соеви семена

  • различни видове риба – сьомга, скумрия
  • жълтъкът в яйцата
  • червено месо
  • гъби и др.
  • както и излагането на слънчева светлина за стимулиране производството му в кожата

 

3/5 - (3 отзива)